Σάββατο, Φεβρουαρίου 03, 2007

Υποψήφιοι της 79ης Απονομής Όσκαρ

Για το oscar

Α'Ανδρικού Ρόλου
Leonardo DiCaprio in “Blood Diamond”
Ryan Gosling in “Half Nelson”
Peter O’Toole in “Venus”
Will Smith in “The Pursuit of Happyness”
Forest Whitaker in “The Last King of Scotland”

Α' Γυναικείου Ρόλου
Penélope Cruz in “Volver”
Judi Dench in “Notes on a Scandal”
Helen Mirren in “The Queen”
Meryl Streep in “The Devil Wears Prada”
Kate Winslet in “Little Children”

Καλύτερης Σκηνοθεσίας
“Babel” (Paramount and Paramount Vantage) Alejandro González Iñárritu
“The Departed” (Warner Bros.) Martin Scorsese
“Letters from Iwo Jima” (Warner Bros.)Clint Eastwood
“The Queen” Miramax, Pathé and Granada)Stephen Frears
“United 93” Universal and StudioCanal) Paul Greengrass

Καλύτερης Ταινίας
“Babel”Alejandro González Iñárritu, Jon Kilik and Steve Golin, Producers
“The Departed”Martin Scorsese
“Letters from Iwo Jima”Clint Eastwood
“Little Miss Sunshine” David T. Friendly
“The Queen”Stephen Frears



















Β' Ανδρικού Ρόλου
Alan Arkin in “Little Miss Sunshine” (Fox Searchlight)
Jackie Earle Haley in “Little Children” (New Line)
Djimon Hounsou in “Blood Diamond” (Warner Bros.)
Eddie Murphy in “Dreamgirls” (DreamWorks and Paramount)
Mark Wahlberg in “The Departed” (Warner Bros.)

Β' Γυναικείου Ρόλου
Adriana Barraza in “Babel” (Paramount and Paramount Vantage)
Cate Blanchett in “Notes on a Scandal” (Fox Searchlight)
Abigail Breslin in “Little Miss Sunshine” (Fox Searchlight)
Jennifer Hudson in “Dreamgirls” (DreamWorks and Paramount)
Rinko Kikuchi in “Babel” (Paramount and Paramount Vantage)

Καλύτερου Πρωτότυπου Σεναρίου
“Babel”Guillermo Arriaga
“Letters from Iwo Jima”Iris Yamashita
“Little Miss Sunshine”Michael Arndt
“Pan’s Labyrinth” Guillermo del Toro
“The Queen”Peter Morgan

Καλύτερου Διασκευασμένου Σεναρίου
“Borat Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan”
Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Peter Baynham & Dan Mazer
“Children of Men” Alfonso Cuarón & Timothy J. Sexton and David Arata and Mark Fergus & Hawk Ostby
”The Departed” William Monahan
“Little Children”Todd Field & Tom Perrotta
“Notes on a Scandal”Patrick Marber

Καλύτερης Ξενόγλωσσης Ταινίας
“After the Wedding”Denmark
“Days of Glory (Indigènes)” Algeria
“The Lives of Others”Germany
“Pan’s Labyrinth”Mexico
“Water”Canada

Καλύτερης Φωτογραφίας
“The Black Dahlia” (Universal) Vilmos Zsigmond
“Children of Men” (Universal) Emmanuel Lubezki
“The Illusionist” (Yari Film Group) Dick Pope
“Pan’s Labyrinth” (Picturehouse) Guillermo Navarro
“The Prestige” (Buena Vista) Wally Pfister

Καλύτερων Κοστουμιών
“Curse of the Golden Flower” Yee Chung Man
“The Devil Wears Prada”Patricia Field
“Dreamgirls” Sharen Davis
“Marie Antoinette”Milena Canonero
“The Queen”Consolata Boyle

Καλύτερου Ντοκιμαντέρ
“Deliver Us from Evil”Amy Berg and Frank Donner
“An Inconvenient Truth”Davis Guggenheim
“Iraq in Fragments”James Longley and John Sinno
“Jesus Camp”Heidi Ewing and Rachel Grady
“My Country, My Country”Laura Poitras and Jocelyn Glatzer

Καλύτερου Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους
“The Blood of Yingzhou District”Ruby Yang and Thomas Lennon
“Recycled Life”Leslie Iwerks and Mike Glad
“Rehearsing a Dream”Karen Goodman and Kirk Simon
“Two Hands”Nathaniel Kahn and Susan Rose Behr

Καλύτερου Μοντάζ
“Babel”Stephen Mirrione and Douglas Crise
“Blood Diamond”Steven Rosenblum
“Children of Men” Alex Rodríguez and Alfonso Cuarón
“The Departed”Thelma Schoonmaker
“United 93”Clare Douglas, Christopher Rouse and Richard Pearson

Καλύτερου Makeup
“Apocalypto”Aldo Signoretti and Vittorio Sodano
“Click”Kazuhiro Tsuji and Bill Corso
“Pan’s Labyrinth” David Marti and Montse Ribe

Καλύτερης Μουσικής Επένδυσης
“Babel” Gustavo Santaolalla
“The Good German”Thomas Newman
“Notes on a Scandal” Philip Glass
“Pan’s Labyrinth”Javier Navarrete
“The Queen”Alexandre Desplat

Καλύτερου Τραγουδιού
“I Need to Wake Up” from “An Inconvenient Truth”
“Listen” from “Dreamgirls”
“Love You I Do” from “Dreamgirls”
“Our Town” from “Cars”
“Patience” from “Dreamgirls”

Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους (Animation)
“The Danish Poet”Torill Kove
“Lifted” Gary Rydstrom
“The Little Matchgirl”Roger Allers and Don Hahn
“Maestro” Geza M. Toth
“No Time for Nuts”Chris Renaud and Michael Thurmeier

Καλύτερων Οπτικών Εφέ
“Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest”John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson and Allen Hall
“Poseidon”Boyd Shermis, Kim Libreri, Chas Jarrett and John Frazier
“Superman Returns”Mark Stetson, Neil Corbould, Richard R. Hoover and Jon Thum

3 σχόλια:

CineStef είπε...

Ti na pw, exw papsei na pistevo sta Oscar. Mallon tha mou ksanarthei i diathesi otan tha me kalesoun na paralavo ena diko mou...
;););)

cinematia είπε...

to cinestef
Χεχε,τότε όντως θα σου έρθει ;-)

The Espressionist είπε...

fetos, peran twn ypopsifiwn, kai tou genikoterou "glamour" tis bradias, egw tha dw ta oscar(tm) gia tin Ellen DeGeneris!!!
i(heart)ellen!

filakia cinematia & guests!